Achievements

GREEK AWARDS

2015/2016:

– Marjorie Leeming Top All Around Sorority
– Top Panhellenic Chapter Sports
– First Place Order of Omega’s Songfest 2016
– First place in Alpha Delta Pi’s Diamond Ball

2014/2015:

– Top Panhellenic Scholars – Heather Bant & Jaclyn Shelton
– Top Panhellenic Chapter Sports
– First Place Order of Omega’s Songfest 2015
– Best Singer Order of Omega’s Songfest 2015 – Alexandra Musgrove
– Best Dancer Order of Omega’s Songfest 2015 – Rachelle Graham
– Alpha Phi’s Phi-Bruary First Place Heartthrob 2015 (Tani Hayashi representing AGD)
– First Place Sigma Chi’s Dodgeball for David tournament with Alpha Phi

2013/2014:

– Top Panhellenic All-Around Sorority
– Top Panhellenic Chapter Philanthropy
– Top Panhellenic Chapter Leadership
– Top Panhellenic Chapter Sports
– Accreditation for Chapter Scholarship
– Accreditation for Panhellenic Public Relations
– Order of Omega’s Songfest 2014 Second Place
– Karen Furstrand Memorial Top Individual Leadership Award

2012/2013:

– Delta Gamma Scholarship Trophy
– Accreditation Certificate for Top Panhellenic Scholar Award
– Panhellenic Leadership and Activities Awards
– Ann McCutcheon Philanthrophy Award
– Top Individual Philanthropist Award
– Panhellenic Sports Award
– Top Panhellenic Athlete Award
– Accreditation Certificate for Marjorie Leeming
– Order of Omega UBC’s Songfest 2013 Sorority Champions
– Greek Week 2013 Sorority Champions

2010/2011:

– Marjorie Leeming Top All Round Sorority Award
– Delta Gamma Scholarship Trophy
– Panhellenic Sports Award
– Top Panhellenic Athlete Award
– Ann McCutcheon Philanthropy Award
– Karen Furstrand Memorial Top Individual Leadership Award
– UBC Advisory Council Award
– Young Volunteers Award (Vancouver Coastal Region Canadian Diabetes Association’s Regional Awards Committee)
– Greek Week Sorority Champions

UBC REC

2015/2016

– First and Third Place Individual Earl Award Recipients – Ashley Reyes and Emily Dale-Johnson
– First Place Divisional Overall Leader in REC Sports Points
– First Place UBC REC Women’s Term 1 Dodgeball League
– First Place UBC REC Women’s Tier 1 Term 1 Basketball League
– Second Place UBC REC Women’s Storm The Wall Divisionals
– First Place UBC REC Corec Storm the Wall Divisonals
– First Place UBC REC Women’s Tier 1 Term 1 Cross Volleyball League
– First Place UBC REC Corec Term 1 Ultimate League
– First Place UBC REC Day of the Longboat Event Divisional

– First Place UBC REC Women’s Term 2 Dodgeball League
– First Place in UBC REC Elite Women’s Term 2 Basketball League
– First Place in UBC REC Tier 1 Women’s Term 2 Cross Volleyball League
– First Place in UBC REC Corec Term 2 Cross Volleyball League
– First Place in UBC REC Female Term 2 Flag Football League
– First Place in UBC REC Female Term 2 Ball Hockey League

2014/2015

– First Place Individual Earl Award Recipient – Katie Cribb
– First Place UBC REC Women’s Term 1 Dodgeball League
– First Place UBC REC Women’s Term 2 Divisional Ball Hockey League
– First Place UBC REC Storm The Wall Divisional
– First Place UBC REC Women’s Term 1 Cross Volleyball League
– First Place UBC REC Corec Term 1 Ultimate League
– First Place UBC REC Day of the Longboat Event Divisional
– First Place UBC REC Gutterball Bowling Event Corec

– First Place UBC REC Women’s Term 1 Dodgeball League
– First Place UBC REC’s Corec Elite Cross Volleyball League
– First Place UBC REC’s Female Tier 1 Dodgeball League.
– First Place UBC REC’s Female Tier 1 Handley Cup Soccer League
– First Place UBC REC’s Female Tier 1 Nitobe Basketball League
– First Place UBC REC’s Female Tier 1 Futsal League
– First Place UBC REC’s Corec Ultimate League.

2012/2013

– Top Female Earl Award
– Hindmarch Sports Award Winners (Greek Division)
– Day of the Longboat Women’s UBC, Hindmarch, CoRec, and CoRec Hindmarch Division Champions
– Great Trek Women’s and CoRec Champions
– Handley Cup Soccer League Women’s Champions
– SRC Futsal League Women’s and CoRec Champions